Aktualności

Babki na rowery

Miesiąc za nami, myślę, że można uznać, że czwartkowe damskie treningi się przyjęły.

W połowie czerwca, w pewną środę pogoda nie była najlepsza i na zbiórce na IC na Błoniach zjawiły się tylko 4 osoby. Były to same dziewczyny, w tym dwie od nas z drużyny (Kaśka i ja) , do tego Kasia Polakowska i Beata Kalemba. Mimo deszczu postanowiłyśmy zrobić wspólny trening, po trasie na zachód od Krakowa, a nie po „górzystej” IC. Trening o dziwo odbył się w bardzo dobrych i .. suchych warunkach. Po przejechaniu naprawdę solidnym tempem 80 kilometrów (kilka razy byłam bliska poddaniu się, jadąc dziewczynom na kole :)) stwierdziłyśmy, że było super i może warto to powtórzyć.

Odzew od innych dziewczyn okazał się bardzo dobry i od dobrych 4 tygodni w każdy czwartek na Błoniach zbiera się garstka „szosówek”.

Czy nas będzie 3, 10 czy 20 nie ma takiego znaczenia, dla mnie liczy się to że czwartkowe popołudnie spędzam na dobrym treningu w dobrym towarzystwie. Choć wiadomo – im nas więcej tym jest bardziej klimatycznie.

Wszystkie kobiety zapraszamy do dołączenia. Strona naszej grupy jest tu: https://www.facebook.com/DamskieTreningiNaSzosie

Polska na Rowery – w oczach fotografów

Na dzisiejszym trenigu z serii Polska na Rowery pojawiło się trzech fotografów, którzy wyjątkowo dzielnie biegali za nami – rowerzystami po lesie, uwieczniając nas na kolejnych technicznych elementach. Dziękujemy za zdjęcia!

Garmin Powerade MTB IV Edycja

Już jutro 23 czerwca nasi zawodnicy wystartują w czwartej edycji MTB Maraton w Karpaczu. Trasa zaopiadana jako epicka ułożona przez Michała Kowalskiego powstawała przez dwa lata. Już w 2010 roku był plan aby trasę tego maratonu poprowadzić przez wspaniałe ścieżki położone w Karkonowskim Parku Narodowym. Niestety przez 2 sezony nie było zgody władz parku oraz kilku instytucji na organizacje zawdodów proponowaną trasą. W tym sezonie nareszcie się udało Michałowi uzyskać wszelkie wymagane dokumenty i przygotować trasę na której będziemy mogli w tym roku rywalizować.

Nasza drużyna stawi się na zawodach w licznym składzie aczkolwiek niekompletna. Będzie siedem osób: Marta, Kasia, Piotrek, Wojtek, Alan, Grześ i Janek, który zdecydował się na start na dystansie Giga. Będzie co jechać bo na Giga ma być prawie 80 km i ponad 3000m w pionie a na Mega 45,5 km oraz 1931m w pionie.

Do zobaczenia w Karpaczu!

Polska na Rowery

Kolejny wspólny trening techniki za nami. Z naszej drużyny tradycyjnie pojawiłą się Kasia, Marta i Janek. Na Błonia przyjechało ponad 35 kolarzy!

MTB Trophy 2012

Już za trzy dni, w Boże Ciało, 7 czerwca rozpocznie się pierwsza tego roku etapówka. Organizator – Grzegorz Golonko – zapowiedział 4 etapy. Będzie to już 6 edycja Trophy. Tylko kilkanaście osób startowało we wszystkich pięciu edycjach i spora część z nich skończyła je wszystkie. Wśród nich jest przynajmniej jedna kobieta. Wszyscy, którym się udał ten wyczyn można określim mianem kompletnych Zawodników – „przez duże Z”.

Na pierwszy ogień idzie Skrzyczne – uczestnicy zaliczą prawie 66 km i ponad 2300 m przewyższenia. Najwyższy szczyt – Skrzyczne – 1230 m n.p.m. będzie czekał w połowie trasy, na 32 km. Zostanie porzedzony prawie 9 km podjazdem. W sumie będzie do pokonania ponad 31 km podjazdów o różnych nachyleniach – najwięcej, bo aż 11 km będzie w przedziale 6-10 %.

Drugi etap dostał ze względu na swą długość oraz przewyższenie – 80 km i ponad 2600 m w pionie będzie nie lada wyzwaniem. Etap ten odbędzie się po stronie czeskiej w cieniu znanego z edycji 2009 – Javorovego – 1031 m n.p.m. Na zjeździe z tego szczytu czeka nie lada wyzwanie – bardzo techniczna sekcja złożona w wielu agrafek. Zobaczymy jak ten etap oraz przejazd przez ten szczyt ułoży losy tegorocznej rywalizacji. We wspomnianym 2009 roku był to kluczowy odcinek dla czołówki. Dla reszty zawdoników będzie to wyzwanie zarówno fizyczne jak i techniczne.

Trzeci etap zyskał miano „królewskiego”. W planie jest przejazd przez Rysiankę – 1322 m n.p.m. Etap będzie miał w sumie 69 km oraz 2376 m przewyższenia. Z Rysianki – najdalszego punktu na trasie będziemy jechać w bezpośrednim sąsiedztwie takich szczytów jak: Lipowski Wierch, Boraczy Wierch czy Redykalny Wierch. Jeśli tylko dopisze pogoda wrażenia widokowe mogą być niezapomniane.

Czwarty etap będzie prowadził przez już legendarną Wielką Raczę. Szczyt budzący grozę wśród bikerów. Wjazd na tę górę jest niebagatelnym wyzwaniem. W połączniu z tym, że zawdonicy będą mieć już „3 dni w nogach” tym większy szacunek jeśli uda im się to przejechać. Etap także niełatwy ze względu na dystans – ponad 74 km w ostatni dzień i ponad 2700 m w górę do przejechania!

W sumie wyścig, według informcaji podanych przez Organizatora, ma mieć 292 km oraz 10500 m przewyższenia. Jest co jechać. Zapowiedziana jest międzynarodowa obsada:

  • Lukas Kubis, Niemcy – zwicięzca najcięższego Salzkammergut Trophy w 2009 roku
  • Bas Peters, Holandia – uczestnik Olimpiady Letniej w Atenach
  • Axel Strauss – jeden z bardziej doświadczonych zawdoników w etapowych wyścigach MTB
  • Ajay Pandit Chhetri – Nepal

W sumie wystartują zawodnicy z 19 krajów. W tej międzynarodowej obsadzie o zwycięstwo będzie próbował walczyć zeszłoroczny zwycięzca – Bartosz Janowski, który zdomniował jubileuszową V edycje.

Z naszego teamu na trasie będzie walczył Wojtek. Jest to jego drugi start w tej imprezie. Zeszłorocznej edycji nie ukończył z powodu defektu nie do naprawy. Pękła rama. Dlatego też w tym roku determinacja i chęc ukończenia zawodów jest jeszcze większa.

Akademickie Mistrzostwa Polski 2012

W ostatni weekend maja, w Przesiece odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim. Mistrzostwa odbywają się w formule XCO.  Była to bardzo ważna impreza dla dwóch zawodników z naszej drużyn: Janka i Marty. Oboje reprezentowali na nich Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie, na której na co dzień studiują.

Na miejscu, ekipa z AGH znalazła się w piątkowe popołudnie. Było jeszcze dość czasu, by objechać trasę. Z trasy odnieśliśmy bardzo pozytywne wrażenia, była to wymagająca zarówno technicznie jak i kondycyjnie, prawdziwa górska trasa, co było sporą odmianą w porównaniu do tras Mistrzostw z przed dwóch ostatnich lat (2010- Lublin, 2011-Poznań).

W sobotę odbyła się wyścig indywidualny na czas. Każdy miał do pokonania jedną pętle wyścigu głównego, a kolejność ustalona tego dnia, decydowała o rozstawieniu na wyścig główny.

Sobotnie zmagania Janek ukończył na świetnym 27 miejscu na 170 startujących zawodników z całej Polski. Zwyciężył Marek Konwa, kolejne miejsca na podium zajęli Kornel Osicki i Piotr Kurczab. Najlepiej z ekipy AGH wypadł Karol Michalski, który znalazł się na 9 miejscu., a za nim Wojtek Wantuch zajmując 20 miejsce.W klasyfikacji kobiet, 15 miejsce wywalczyła Marta.  Jej koleżanka z zespołu Beata Kalemba, była, tak jak Karol, 9.  Za nimi dojechały pozostałe zawodniczki AGH, Karolina Kukuła (28 m.) i Beata Komenda (70 m.). Wśród kobiet wygrała Weronika Rybarczyk, za nią na mecie zameldowały się Ewelina Szybiak, Natalia Jędrzejczyk i Katarzyna Pawłowska – tegoroczna Mistrzyni Świata w kolarstwie torowym!

Na wyścigu głównym, też nie zabrakło emocji. Walczyliśmy nie tylko o miejsca indywidualne, ale również o miejsce drużynowe w klasyfikacji generalnej Polskich Uczelni Wyższych oraz w klasyfikacji Politechnik.  Ostatecznie zarówno kobiety jak i mężczyźni zdobyli czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Do podium zabrakło naprawdę niewiele! Na pocieszenie kobiety zgarnęły puchar i medale za drugie miejsce w klasyfikacji uczelni politechnicznych.